Jak sadzić hortensje?

Hortensje należą do bardzo efektowych liściastych krzewów. Kolorowe wiechy lub kule tych kwiatów zdecydowanie wyróżniają się na słonecznych, półcienistych rabatach. Ponadto hortensje wbrew pozorom są bardzo proste w pielęgnacji pod warunkiem spełnienia kilku podstawowych warunków, które będą oddziaływały nie tylko na piękno, ale również obfitość kwitnienia. Kwiaty będą wtedy mogły kwitnąć od czerwca, aż do września, w ten sposób zostaną uzupełnione ewentualne braki innych kwiatów w ogrodzie. 

Należy jednak mieć świadomość, że zdecydowana większość zabiegów pielęgnacyjnych przy hortensjach odbywa się późną jesienią albo wczesną wiosną. Wtedy konieczne jest poświęcenie największej uwagi tym kwiatom. Jak zatem powinno się sadzić hortensje?

Wybór stanowiska

Nie wszyscy mają świadomość, że hortensje wymagają miejsc, które są osłonięte od ewentualnego wiatru. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą miejsca półcieniste. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kwiaty będą słabo kwitły w cieniu. Dla hortensji ogrodowych miejsca słoneczne są znacznie mniej polecane, gdyż ziemia szybko wysycha, a także rośliny będą wtedy więdły. Na słońcu można z kolei bez żadnego problemu sadzić pozostałe gatunki, do których należy zaliczyć hortensje bukietowe czy drzewiaste. Warunkiem będzie jednak zapewnienie im odpowiedniej wilgoci. 

Nie można liczyć na sukces w ubogim oraz suchym stanowisku. Osoby, które nie mają właściwych warunków glebowych w swoim ogrodzie mogą spokojnie zdecydować się na posadzenie hortensji w donicach. 

Jak wybrać podłoże i posadzić hortensje?

Należy mieć świadomość, że wszystkie hortensje uwielbiają głęboko uprawione, dobrze przepuszczalne oraz żyzne gleby. Kwiaty wymagają również bardzo dużej ilości wody w trakcie suchej oraz ciepłej pogody. Rekomendowany odczyn pH powinien być kwaśny albo lekko kwaśny. 

Podczas sadzenia należy wykopać obszerny dół, następnie zaprawić go mieszanką typu próchnica kwaśna zmieszana z odkwaszoną, a także ziemią ogrodowa, obornikiem bydlęcym. Kolejnym etapem jest ustawienie rośliny, zasypanie mieszanką, a następnie mocne udeptanie, by powstało zagłębienie. Pozwoli to na zatrzymanie zdecydowanie większej ilości wody. Całość należy pościółkować korą. Na sam koniec wystarczy podlać. Jeżeli będzie słoneczna pogoda, rekomendowane jest wykonanie cieniowania włókniną, by hortensje przyzwyczaiły się do zdecydowanie mocniejszego światła. 

Autor