Wycinka drzew – aktualne przepisy

Warto wiedzieć, jak wyglądają nowe normy prawne powiązane z wycinką drzew. Jak zgodnie z prawem wyciąć drzewo będąc właścicielem nieruchomości? Odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Wycinka drzew przepisy

Niegdyś pojęcie wycinka drzew przepisy obowiązywały bardzo rygorystyczne. Wycinanie drzew na działce było pełne skomplikowanych formalności oraz sporych opłat urzędowych. W związku z tym wiele osób decydowało się na rezygnację z wycinki albo dokonywało tego w nielegalny sposób, co wiązało się oczywiście z ryzykiem otrzymania za to bardzo dużych kar finansowych. Pojawiły się jednak nowe zapisy w prawie. W lutym 2017 roku pojawiła się nowelizacja ustawy o ochronie przyrody.

Pomimo tego, że zdecydowaną większość gatunków drzew, które znajdują się na działce, można wyciąć bez pozwolenia albo po wcześniejszym otrzymaniu formalnej zgody, czasem będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na wycinkę – najczęściej do drzew będących na terenach chronionych albo zaliczających się do rejestru dłużników.

Nowe przepisy określają także potrzeby otrzymania pozwolenia na wycinkę drzew, jeśli mamy zamiar jej dokonać aby prowadzić działalność gospodarczą.

Wycinka drzew na działce bez żadnego pozwolenia także jest prawdopodobna. Ustawa o ochronie przyrody mówi, że jest to możliwe wtedy, kiedy obwód pnia na wysokości 5 cm nie jest większy niż określona wartość dla poszczególnego gatunku. Przykładowo, dla gatunków drzew jak topola, wierzba, klin jesionolistny czy klon srebrzysty obwód pnia nie powinien być większy niż 80 cm. Wycięcie drzew takich jak robinia akacjowa, platan klonolistny i kasztanowiec zwyczajny nie mogą mieć pnia o większym obwodzie od 65 cm. Jeżeli chodzi o pozostałe gatunki drzew, to wymiar ten nie powinien być większy od 50 cm.

Usunięcie drzew – podsumowanie

Aktualne dotyczące kwestii wycinka drzew przepisy są sporym ułatwieniem dla osób zainteresowanych tym tematem. Opłaty urzędowe obejmują mniejszą ilość gatunków drzew. W związku z tym całkowity koszt wycięcia drzewa w dużym stopniu ulega zmniejszeniu.

Jeśli wybrane przez nas gatunki, jakie chcemy wyciąć nie są umieszczone w cenniku urzędowym, to jedyny koszt jaki poniesiemy jest związany z wykonaniem usługi wycięcia drzewa. W innej sytuacji trzeba skorzystać ze stawek, które są ustalone w ramach Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r.

Autor