Jak dbać o ogród warzywny?

Osoby, które chcą posiadać własny ogród muszą liczyć się z licznymi obowiązkami. Nie wszyscy mają świadomość, że zaplanowanie uprawy warzyw zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż mogłoby się wydawać. Warto wiedzieć, że ta z pozoru bardzo żmudna czynność z czasem może stać się jedną z bardziej satysfakcjonujących czynności. Ludzie, którzy posiadają własny ogród, mają dostęp do smacznych, ekologicznych, a także zdrowych warzyw. Ich uprawa jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. 

Wybór miejsca 

Koniecznie trzeba pamiętać, że warzywa będą potrzebowały do rozwoju odpowiedniej ilości światła. Rekomendowane jest zatem wybranie na warzywniak bardzo słoneczne miejsce. 

Przygotowanie ścieżki

Koniecznie należy zrobić miejsce na ścieżki. Warto pamiętać, ze w większych ogrodach powinny one być odpowiednio szerokie, by swobodnie można było poruszać się np. z taczką. Trzeba także zastanowić się, jakie nawierzchnie będą najbardziej właściwe do danego ogrodu. Należy mieć świadomość, że trawiaste ścieżki trzeba kosić, muszą mieć one zatem odpowiednią przestrzeń dla kosiarki. Z kolei na ścieżkach z kamienia albo żwiru konieczne będzie systematyczne usuwanie chwastów. W przypadku mniejszych ogródków w zupełności wystarczą wąskie przejścia między poszczególnymi uprawami. 

Znaczenie gleby 

Koniecznie należy pamiętać, aby przed wysadzeniem sadzonek warzyw, a także wysianiem nasion, bardzo dokładnie przekopać glebę, a także starannie usunąć chwasty. Bardzo korzystnym rozwiązaniem będzie zmieszanie gleby z kompostem albo rozłożonym obornikiem. Potrzeby, a także jakość gleby można ocenić przez bardzo profesjonalną analizę.

Wybór nasion oraz roślin 

Warto zdecydowanie wcześniej zaplanować jakie nasiona oraz rośliny będą sadzone, a także w jakiej kolejności. Bardzo dużo osób popełnia bardzo prosty błąd, który polega na zakupie zbyt dużej ilości roślin i nasion. Rekomendowane jest stworzenie pięknej kompozycji, która będzie łączyła warzywa z jadalnymi kwiatami, a także ziołami. Nie wszyscy zdają bowiem sobie sprawę, że kwiaty poza wyglądem oraz zapachem mają zaletę w postaci przyciągania zapylaczy. Podczas doboru poszczególnych gatunków należy koniecznie mieć na uwadze, że niektórym będzie ewidentnie służyło wzajemne sąsiedztwo. Doskonałym przykładem idealnego połączenia będzie bazylia obok pomidorów czy kapusta z nagietkiem. 

Autor